Одним із важливих елементів технічного аналізу під час торгівлі на фінансових ринках є технічні рівні. Про те, як їх визначити правильно і використовувати для відкриття угод, йтиметься у цьому огляді.

Чому на графіку з'являються рівні
Перш ніж розібратися з причинами, необхідно прояснити, що таке ціновий рівень. Це ціна або невелика по ширині (у кілька пунктів) область, яка кілька разів поспіль зупиняє рух ціни, а отже, служить підтримкою або опором.
Такі цінові кордони зумовлені поведінкою китів на ринку – гравців, чиї позиції обчислюються мільйонами та мільярдами доларів. Значне відхилення ціни від значень, у яких було відкрито купівля чи продаж загрожує їм великими збитками. Тому вони використовують спеціальні стратегії для того, щоб захистити свої угоди і не пустити ціни вище чи нижче за певні значення.
Дізнатися, напевно, де великі гравці виставили свої позиції, дуже складно. Однак побічно про них можна судити за ціновими рівнями, а в деяких випадках скористатися звітами комісії CFTC або спеціальними індикаторами горизонтальних обсягів.

Як правильно знаходити цінові рівні
Якщо придивитися до графіка торгового інструменту, можна побачити, що після спрямованого руху ціни котирування зупиняються. Трейдерам варто звертати увагу на такі розпізнавальні знаки, якими можна проводити рівні.
Екстремум, від якого відбувся перелом тенденції, може стати початком сильного рівня.

Рівень, біля якого ціна консолідується, формує проторгівлю (патерн база).

Горизонталь, яка у різний час працювала як підтримка, і як опір, є дзеркальним рівнем.

Екстремуми, після яких відбулося оновлення максимумів чи мінімумів ціни.

Тіні, після яких спостерігалися цінові імпульси.

Варто зазначити, що один рівень може мати кілька ознак. Наприклад, він був сформований екстремумом, а згодом кілька разів відпрацьовувався як дзеркальний рівень тощо.
Важливо також розуміти, що технічні рівні мають бути підтверджені ціною. Відбувається це за допомогою хибних пробоїв, відскоків та справжніх пробоїв.
Помилковий пробій - це коли горизонталь "проколота" тінями, або є всього кілька свічок, після яких ціна все одно повертається в область вище підтримки або нижче опору.
Справжній пробою формується тоді, коли ціна закріплюється з іншого боку рівня. При цьому горизонталь, пробита як підтримка, може бути підтверджена як рівень опору відскоком ціни від неї вниз.
Відскок - звичне всім трейдерам поняття, коли досягнувши рівня, ціна відскакує від нього вгору, якщо це підтримка, або вниз, якщо це опір.

Як використовувати рівні у трейдингу
За досвідом великої кількості трейдерів правильно проведені цінові рівні добре працюють. Але важливо, щоб ці цінові горизонталі були сильними. Для цього має дотримуватися одна або кілька умов:

  • Рівень сформований на таймфреймі від денного та старшого;
  • Ціна неодноразово підтверджувала його – чим більше разів, тим краще;
  • Екстремуми, якими проведена горизонталь, мають максимально близькі значення, котрий іноді повністю збігаються, тобто ціна б'є “цент у цент”.

Визначивши таким чином ключові межі підтримки та опору слід пам'ятати, що рух котирувань походить від одного сильного рівня до наступного. На цій підставі виділяють два типи стратегій.

  • На відскок: купуємо при розвороті вгору від горизонтального рівня, що послужив підтримкою та продаємо, коли котирування відскакують униз від лінії опору.
  • На пробій: тут важливо переконатися в його істинності та побачити підтвердження горизонталі відскоком з іншого боку. Коли підтримка пробита та котирування відскочили від цього рівня вниз, як від опору, можна продавати. З пробоєм опору працюємо за таким же принципом.

14.09.2022

Поделитесь этой новостью: