Серед деривативів – похідних фінансових інструментів – найбільш популярними вважаються ф'ючерси та опціони. Перші є контракти на майбутнє постачання. Тоді як опціони, які використовують у рамках захисних стратегій мають деякі відмінності. У цьому огляді розбиратимемося, що це і як з'явилися ці активи.

Що таке біржові опціони
Наразі багатьом трейдерам відоме поняття бінарних опціонів. Так от, жодного відношення до справжніх біржових опціонів вони не мають, важливо відразу розмежувати ці поняття. Розгляньмо, що це на контрасті з ф'ючерсними контрактами.

Ф'ючерс, це договір між учасниками угоди про постачання базового активу у майбутньому. Якщо покупець набуває ф'ючерсу на зерно, контракт накладає на продавця зобов'язання поставити йому базовий товар. А той, хто купив, має прийняти зерно в момент експірації.

Опціон не накладає жодних зобов'язань на покупця. Він дає право купити або продати базовий актив за наперед визначеною ціною. Таким чином цей інструмент зручніший у ряді стратегій, оскільки дозволяє зарезервувати певну ціну і скористатися нею, якщо вона виявиться на момент експірації вигіднішою, ніж ринкова.
Опціони на купівлю на біржі називаються CALL, а на купівлю – PUT. Торгуватись вони, залежно від специфікації, можуть від одного місяця і більше.

Як з'явилися опціони
Вид контрактів, який зараз називається опціоном, за різними даними, з'явився ще за часів давньої торгівлі. Відомі їх згадки у Китаї та Голландії в 16-му столітті.
Тоді вони нашумели в період “тюльпанної лихоманки”: ті, хто виробляв квіти цибулини, для фіксації ціни, купували CALL-опціони. На цьому ринку почалася спекуляція, в результаті якої "тюльпанна бульбашка" лопнула, оскільки зобов'язання за контрактами виконати не вдалося.

Цей негативний досвід спричинив заборону торгівлі опціонами на британських біржах. А в 1872 ці торгові інструменти з'явилися на ринках США. Законне право обороту на американських ринках опціони набули у 1929 році. З того часу контроль за їх оборотом проводить комісія CFTC.
До речі, зараз звіти CFTC щодо позицій великих гравців та опціонів дозволяють приватним трейдерам-спекулянтам визначати важливі цінові рівні та торгувати слідами біржових китів.

Опціони у сучасній торгівлі
У 1973 році в США була створена біржа опціонів Чикаго, відома зараз як CBOE. На початку її діяльності було проведено стандартизацію цих контрактів та визначено правила їх обігу.

Оскільки інформації щодо опціонних контрактів було небагато, а її отримання виявилося складним процесом, опціонні торги відрізнялися невеликими обсягами. Це відбувалося у розпал телефонного трейдингу до того, як біржові торги стали можливими через інтернет.

Пізніше біржа CBOE відкрила можливість торгівлі опціонами акції. Вони користувалися популярністю і вже 1974 року таких контрактів було понад шістсот. Через рік їхня кількість перевалила через сотню завдяки сприятливим законодавчим умовам того часу.

Коли преса, зокрема Wall Street Journal, почали писати про опціони, це дало черговий поштовх їхньому розвитку. Контракти, що дають право на придбання базового активу з можливістю відмовитися від його використання, зараз широко застосовуються як роздрібними торговцями, так і великими інвесторами для спекуляцій та захисних стратегій.

14.09.2022

Поделитесь этой новостью: