Що таке торговельний план і навіщо він потрібний трейдеру? І чи потрібний взагалі? Практика показує, що так, треба! Понад те, необхідний.

Навіщо? По-перше, пам'ятати, як мінімум, не раціонально, як максимум - несерйозно і безвідповідально. Пам'ятати, чому, коли, навіщо і як зайшов до угоди, неможливо, а отже, й проаналізувати потім нема чого. Так і виходить: немає плану – немає результату, немає аналізу – одні й ті самі граблі по колу. У результаті, що відбувається з депозитом? Питання риторичне.

Добре відомо, що у трейдера має бути своя торгова система - набір правил та умов, за яких він входить до угоди та з неї виходить. Важливо мати план входу та виходу з угоди, план евакуації А і план евакуації Б, на випадок, якщо події почнуть розвиватися проти початкового прогнозу. Усе це називається торговий план.

Як правильно його скласти? Тут немає якоїсь догми, тож у цьому огляді розглянемо деякі практичні “фішки”, зібрані у процесі практики.

Перш ніж розпочати, варто нагадати, що кожна угода має дві складові: раціональну та емоційну.

Раціональна - це коли ми з холодною головою провели аналіз та визначили, що входимо в угоду, тому що є сигнал, дотримуються правил мані-менеджменту, і угода відповідає всім параметрам нашої системи. І увійшли ... в угоду.

Ось тут починається емоційна частина. Ціна пішла трохи проти позиції у бік стоп-лосу – що робити? Або ціна дійшла пройшла півдороги до тейк-профіту і відкотила: закривати вручну, залишити або перенести стоп-лосс у збитки?, (Але може знести і піти в наш бік?) У голові трейдерів проноситься безліч думок, що породжуються емоціями: страх, жадібність , азарт.

У зв'язку з цим завданням трейдера є зменшення емоційної складової трейдингу та збільшення її раціональної складової.

Для цієї мети можуть бути корисними три правила, які допоможуть зробити трейдинг максимально раціональним. Два з них – психологічні, третє – суто прагматичне.

  1. Трейдинг - це те, що відбувається зі мною ДО укладання угоди. Проаналізувавши ринок, знайшовши точку входу, прорахувавши обсяг, співвідношення ризик/прибуток, поставивши стоп-лосс і тейк-профіт, потрібно дозволити ринку та часу зробити свою справу.
  2. Правило "Трьох ТАК". Якщо фундаментальний аналіз каже “так”, технічний аналіз каже “так”, і аналіз згідно з money management каже “так”, - це “один хороший трейд”, можна відкривати угоду.
  3. Торговий план – не опція, а необхідність.

Як його вести? Нижче спеціальний чек-лист.

Чек-лист "Торговий план трейдера"

  1. Визначте, де ціна зараз з точки зору технічного аналізу?

Якщо стратегія передбачає комплексний технічний аналіз переважно горизонтальними рівнями, важливо правильно оцінити ситуацію.

Наприклад, якщо котирування знаходяться поблизу рівня підтримки при висхідному русі ціни, і відскакують у бік зростання, можна купувати. Якщо ж ціна пройшла вже півдорозі між рівнями - краще в угоду не заходити.

  1. Зробіть фундаментальний аналіз ціни.

Це можна назвати визначенням фундаментального тренду над ринком. Іншими словами, важливо зрозуміти, пара зараз схильна до зростання чи зниження.

3.Визначтеся з тимчасовою моделлю: скільки ви плануєте перебувати в угоді?

(довгострокова/середньострокова/всередині дня)

Кожен має свій робочий таймфрейм і торговельну тактику. Якщо ви торгуєте на Н4, то угоду можна перебувати до тижня.

  1. Додаткові сигнали (індикатори, аналітика...)

Як додатковий сигнал можуть використовуватися, наприклад, моделі свічки. Важливо зрозуміти, чи додатковий метод аналізу підтверджує правильність входу.

  1. Управління капіталом.

Необхідно, щоб угода відповідала правилами управління капіталу, допустимий ризик не було перевищено, торговий обсяг правильно розрахований.

  1. Опишіть ваші очікування від ринку.

Тобто передбачувані сценарії руху ціни. Це дозволить заздалегідь скласти свій план евакуації, створити резервний план Б.

  1. Після закриття угоди опишіть, що з вами сталося та зробіть письмовий аналіз

Важливо також вести облік своїх угод “на папері” (чи електронному вигляді) - торговельний щоденник. Робити це можна в таблиці EXEL, зошит/блокнот/щоденник. Як зручно – аби результат приносило.

 

14.12.2022

Поделитесь этой новостью: