Ціни на активи на біржі або на традиційних ринках товарів і послуг піднімаються й опускаються залежно від того, як попит і пропозиція балансують між собою. Тобто, якщо більше людей хочуть купити, а охочих продати менше – ціна зростає. А якщо навпаки, то вона падає.

Так само відбувається ціноутворення на фінансових ринках. Тому трейдинг – це купівля активів за низькими цінами, які, як очікується, зростуть, і потім продаж їх за вищою ціною, що приносить прибуток. Гроші на біржі перетікають від одних гравців до інших, залежно від правильності їхніх інвестиційних рішень. Проте іноді ця система порушується через біржові маніпуляції.

Одним зі способів ринкових маніпуляцій є стратегія "Pump&Dump" або "накачування і скидання".

Суть у тому, що недобросовісні учасники ринку починають скуповувати якісь активи, які коштують копійки. А потім починають створювати галас навколо них, повідомляючи неправдиві новини і даючи поштовх "інсайдерській" інформації. Усе це заради того, щоб підігріти інтерес і змусити людей кинутися і купувати. Зараз це зробити нескладно, використовуючи соцмережі. За останні кілька років у цьому можна було переконатися, подивившись на мем-акції та дрібні криптовалюти.

Щойно ціна піднімається завдяки всьому цьому шуму, вони починають продавати активи з прибутком, викликаючи масову паніку і стрибок продажів. У результаті ціна руйнується, і ті, хто попалися на цей трюк, залишаються зі збитками.

Згадаймо кілька прикладів. Ті, хто пам'ятають фільми "Бойлерна" і "Вовк з Волл Стріт", помітили, як створювався штучний ажіотаж навколо незначних акцій, а потім їх зливали, дурячи клієнтів.

Також варто згадати Ілона Маска, який своєю риторикою маніпулював цінами акцій Tesla. До речі, це не було непоміченим регулятором, за що Маску довелося пізніше відповісти.

Можна згадати про Bitcoin, який злетів завдяки новинам про його купівлю компанією Tesla 2021 року і впав, коли вони відмовилися приймати криптовалюту. Це, звісно, не зовсім Pump&Dump. Але зате можна звернути увагу на те, як той же Маск своїми постами маніпулював ціною Dogecoin.

Ще один приклад – акції GameStop і AMD, які трейдери з Reddit розігнали на сотні відсотків угору, що зрештою принесло збитки великим гравцям на Волл Стріт.

Чим ця інформація може допомогти трейдеру? Варто пам'ятати, що довгостроковий заробіток на ринку – результат грамотної торгової стратегії. А новачкам важливо не намагатися зловити цей "зліт на пампі" або "падаючі ножі на дампі". Такі ринкові коливання рідко надають надійні точки входу і рівні стоп-лоссів, і завжди неясно, коли вони завершаться. Якщо пощастило заробити на цьому русі – нехай це буде бонусом, оскільки такий стиль торгівлі – шлях до збитків.

Ефективна торгівля вимагає аналізу сигналів вашої торгової системи, суворого контролю над ризиками та обачного вибору моментів для входу на ринок.

01.11.2023

Поделитесь этой новостью: