Торгівля на фінансових ринках – досить напружений вид діяльності. Він вимагає концентрації, великих витрат розумової енергії, а окремих випадках призводить трейдера до стану нервової напруги і стресу.

Тут варто згадати, що будь-яка робота по-своєму складна. Трейдинг, вимагаючи розумових зусиль, має високий потенціал прибутковості. А стрес можна знизити за умови грамотної організації своєї роботи.

Про торговельний стрес-менеджмент йтиметься в цьому огляді. Розглянемо конкретні стратегії, які дозволять не застрягати у стані напруги, що призводить до втрати продуктивності та зниження результату.

Чому стресує трейдер

Ефективне керування стресом починається з пошуку його причин. У випадку з трейдингом головною буде страх втрати грошей. Решта – це окремі випадки: угода закрилася по стоп-лоссу, ціна пішла проти позиції, пропущена точка входу або на рахунку наростає просадка.

Виявивши корінь стресу, важливо копнути глибше: страх втрати грошей може бути раціональним та ірраціональним. Підсвідомість обдурити складно, при спробі відмахнутися від страху вона мститься наростаючим стресом.

Раціональний страх – це глибинний інстинкт самозбереження, він має місце, коли втрати коштів є реальні причини. У трейдера може не бути прибуткової торгової стратегії, чи вона є, але її правила порушуються, або відсутній/порушується маніменеджмент.

Ірраціональний чи необгрунтований страх виникає, коли трейдер не розуміє, до чого приведуть його угоди, оскільки він не має чітких і грамотних розрахунків та попереднього плану дій.

Тепер, коли причини стресу відомі, потрібно перевести їх у площину розв'язуваних завдань.

Як трейдеру впоратися з обґрунтованим страхом

Незважаючи на те, що проблема, здавалося б, лежить у галузі психології, вирішувати її потрібно цілком конкретними стратегіями.

  1. Потрібно розробити прибутковий торговий алгоритм.

Тут можна піти двома шляхами: зробити це самостійно на основі тих методів аналізу, які трейдеру найближче, або взяти готову. Але і в першому і в другому випадку, перш ніж переходити на реальний рахунок, торгову стратегію слід протестувати та переконатися у її прибутковості.

  1. Мати систему ризик-менеджменту та управління капіталом

Трейдеру важливо навчитися грамотно розраховувати обсяг торгової позиції для його депозиту та торгової стратегії, грамотно виставляти стоп-лосс, враховувати кредитне плече та математичне очікування торгового алгоритму.

  1. Дотримуватися власних правил

Коли є прибуткова торговельна стратегія та грамотний ризик-менеджмент, справа за малим – тепер потрібно дотримуватися власних правил. Але тут є каверза. Практика показує, що цей крок найскладніший, оскільки у справу включаються емоції.

На цьому етапі трейдеру важливо відстежити, що заважає йому дисципліновано дотримуватися плану. Допоможе торговий щоденник, де фіксуються всі угоди, причини входу на ринок та закриття позиції.

Хорошою допомогою для приборкання емоцій буде написаний на папері торговий план, що лежить перед очима – чек-лист відкриття угоди.

Якщо якісно виконані ці три пункти, виникає впевненість у тому, що торгівля буде прибутковою. Решта – робота з несвідомим страхом, що породжується емоціями. Про неї йтиметься у наступній частині.

Далі буде…

06.04.2023

Поделитесь этой новостью: