Трейдинг - діяльність, пов'язана з високим ризиком, яким можна керувати. Головним інструментом для цього є стоп-лосс.

Існує думка, що стоп-наказ має ставитися завжди. Чи так це? Чи можна торгувати без стопу, і в яких випадках це припустимо?

Навіщо потрібний стоп-лосс?

Почнемо з визначення. Стоп-лосс – це наказ брокеру закрити вашу угоду зі збитком, коли ціна досягне встановленого рівня. Він потрібний для того, щоб вчасно зупинити збиток і не втратити більше запланованої суми.

Постає закономірне питання: а чому не можна зафіксувати втрати вручну? Теоретично, можна, і іноді це єдиний підходящий спосіб, про що говоритимемо нижче. Але найчастіше можна просто не встигнути: не помітити, чи ціна може різко піти проти вас. У другому випадку, ручне закриття за ринковою ціною може не відбутися через реквоти, якщо імпульс буде сильним. А це означає, що збиток буде більшим за запланований.

Стоп-лосс - це технічний інструмент, який застосовується в рамках конкретної торгової стратегії та в контексті певної системи маніменеджменту. Саме від них необхідно відштовхуватися, визначаючи його необхідність та розмір. Не контролюючи ризики, неможливо прогнозувати результат вашої торгівлі.

Правила встановлення стоп-лосса

Як зрозуміти де поставити стоп?

Правила встановлення стоп-лосса залежить від конкретної торгової стратегії. Якщо ви берете готову, часто в ній вже вказано, як це зробити. Наприклад, відсоток від денної волатильності чи винесення за локальний екстремум.

Якщо ви створюєте або адаптуєте під себе чужу стратегію, є загальні принципи, які слід дотримуватися при встановленні стопа:

Стоп-наказ повинен стояти на рівні, при досягненні якого однозначно зрозуміло, що ваш прогноз невірний або втратив актуальність.

Ви могли помилитися в аналізі, ситуація на ринку змінилася, пробою виявився хибним, або це просто збитковий сигнал стратегії – є достатня кількість причин, через які ціна пішла проти позиції. Це трапляється, навіть якщо вхід до угоди здійснено за всіма правилами. Але завдання трейдера – не бути правим, завдання трейдера – захищати капітал та заробляти гроші. Тож збитки треба вчасно різати.

Стоп-лосс повинен унеможливлювати ціновий шум і враховувати волатильність.

Трапляється, що угода закривається по стопу, після чого ціна повертається та відпрацьовує прогноз. Якщо в торговому щоденнику ви помітите, що таких угод багато, то стоп-наказ виставлений неправильно.

Якщо він буде поставлений надто близько, ціна зноситиме його, після чого доходитиме до передбачуваної мети.

Стоп-лосс ставиться за локальні екстремуми

Це правило можна сформулювати ще й так: він має стояти на вимогу ринку. Якщо ви торгуєте за горизонтальними рівнями або трендами, зазвичай стоп-наказ виносять за попередній мінімум у покупках або за максимум у продажах.

Розрахунок від ризику

Є ще один спосіб виставляти стоп-лосс - залежно від суми, яку ви готові втратити в угоді. Він може застосовуватись у деяких стратегіях. Але частіше розмір стоп-лосу краще визначати на вимогу ринку, а далі, розуміючи, яким відсотком від депозиту ви готові ризикнути, розраховувати обсяг входу до позиції.

Коли можна торгувати без стоп-лосу?

Чи можна торгувати без стоп-лосу? Так, але тільки в деяких випадках, коли ви встигаєте швидко закрити збиток вручну, або торгуєте без кредитного плеча, яке збільшує ризики, або використовуєте інші способи управління позиціями.

Перший спосіб торгівлі, в якому зазвичай не використовуються обмежувальні ордери – це так зване піпсування. Такі стратегії передбачають відкриття великої кількості короткострокових угод із невеликим прибутком у 5-10 пунктів. Внаслідок успішного дня трейдер може заробляти 100-200 пунктів. При такому стилі торгівлі ви просто фізично не встигатимете ставити стопи.

Але тут важливо постійно перебувати біля монітора, стежити за котируваннями та повністю сфокусуватися на процесі. Також мають бути додаткові обмеження та заборони, наприклад, на торгівлю до або під час виходу важливих новин, т.к. діапазон та волатильність різко зростає.

Другий підхід у трейдингу, коли стоп-лосс можна не виставляти – це середньострокове та довгострокове інвестування без кредитного плеча. Якщо ви інвестор і купуєте актив на середньостроковий або довгостроковий період, то робота може здійснюватися взагалі без обмежувальних наказів.

Альтернативою стопу стає усереднення позиції, коли при падінні активу ви не закриваєте свої позиції, а збільшуєте її. В даному випадку точка беззбитку вже вважається за середньозваженим принципом.

Зазвичай у таких стратегіях інвестор ставиться до роботи холоднокровніше – не реагує на миттєві злети та падіння ціни, стабільно чекаючи своєї мети.

 

28.12.2022

Поделитесь этой новостью: