Іноді у розмові трейдерів можна почути таке поняття, як "збір стопів". Початківцям це сприймається так: брокер ганяється за вашим стоп-лоссом, і спеціально робить так, щоб він спрацював. Звідси робиться "логічний" висновок про те, що стоп-наказ ставити не потрібно, щоб уникнути його "збору".

У цьому огляді пропоную розглянути, що це насправді і як використовувати помічений "збір стопів" в аналізі ринку.

Почнемо з того, що ринкову ціну рухають її учасники за допомогою виставлення та виконання ордерів на купівлю та продаж. Якщо зараз більше бажаючих купити, ціна рухається вгору, якщо продати - вниз. При цьому на цінах, від яких хоче купити більше учасників ринку, формується так званий технічний рівень.

Припустимо, що є горизонтальний технічний рівень, який тривалий час був підтримкою. Той факт, що ціні не вдавалося піти нижче за нього, говорить про те, що рівень бачимо не тільки ми. Крім того, зростання ціни від нього говорить про те, що від нього відкривають угоди на купівлю інші учасники ринку, включаючи великих гравців (учасників із великими грошима).

Коли на ринку є великий гравець, який хоче зайти на покупку від вищезгаданого рівня, він рідко заходить відразу. Якщо він скупить всі наявні по ринку заявки на продаж поблизу цього рівня, відбудеться різкий стрибок котирувань, і покупець отримає позиції не за найкращими цінами, що зменшить його прибуток.

Але завдання великого гравця - отримати найвигіднішу ціну на покупку, і що менше, то краще. Де взяти цю ціну? Потрібно знайти ордери на продаж нижче за рівень. Ті, хто вже відкрили покупки від рівня, виставили нижче за нього стоп-лоси - накази брокеру продати куплений інструмент при досягненні певної ціни.

Тобто, стоп-лоси - це фактично ордери на продаж трохи нижче за рівень. Їх і використовує великий гравець, щоб набрати позицію на покупку за найвигіднішою для себе ціною. При цьому на графіку формується помилковий пробій рівня, після чого ціна повертається в діапазон і продовжує зростати, іноді досить швидко.

Це може виглядати як велика тінь нижче рівня, так і помилковий пробій двома свічками, коли одна закривається нижче рівня, а наступна - відкривається нижче, але закривається вище.

Бувають випадки, коли на ринку є два великі гравці, які хочуть зайти на покупку від рівня, і кожен бажає отримати найвигіднішу ціну. У такому разі, один із учасників може зайти в ринок, зібравши стопи того, хто зайшов раніше. Тоді на графіку може сформуватися велика тінь з одночасним збільшенням обсягу торгів.

Той великий гравець, якого вибило стопами, може перейти, але вже за менш вигідною ціною. І після помилкового пробою рівня та повернення в діапазон можна побачити сильний рух ціни.

Чим розуміння цього процесу може бути корисним нам, дрібним спекулянтам? Чи означає, що не треба ставити стоп-лоси, бо їх може поглинути великий гравець, після чого ми отримаємо збитки, а ціна повернеться до нашого боку? Ні.

Однак це важливо враховувати при виставленні цього стопу. Стоп-лосс необхідно ставити на тому рівні, при проходженні якого стає зрозуміло, що наш прогноз був невірним. А значить, його треба виносити за попередні екстремуми.

Якщо ви торгуєте від горизонтальних рівнів, виносите стоп трохи далі за рівень попередніх хибних пробоїв та зальотів тінями. Якщо ж, виставивши такий стоп, ви розумієте, що порушуєте свій маніменеджмент, краще пропустити угоду, ніж поставити стоп-лосс там, де її з великою ймовірністю знесуть.

Якщо ви бачите, що на ринку сформувалася ситуація, схожа на збір стопів, це дає передумови очікувати сильного руху ціни, тому можна заходити в угоду від рівня.

08.02.2023

Поделитесь этой новостью: