Чим довше людина живе, тим краще переконується в тому, що в житті все циклічно – часи успіху змінюються періодами невдач, але це не назавжди.

Досвідчені трейдери теж знають, що на довгій дистанції їх чатує на тільт - вкрай неприємне явище, яке завдає не тільки збитків, а й сильно хитає професійну самооцінку. Причому ні початківці, ні давно торгуючі не застраховані від нього.

Що це таке? Тільт – стан, коли трейдер провалюється в емоції, втрачаючи здатність розумно оцінювати ситуацію та приймати раціональні рішення. Він починає припускатися помилок, потрапляє до низки збиткових угод, через що ситуація посилюється.

Трейдери, що потрапляли в тільт, описують його як афект: здається, що в якийсь момент під ногами опинилися слизькі спіральні сходи. Опинившись внизу після падіння, на рахунку виявляються збитки і неабияк пошарпана впевненість у своїх торгових здібностях.

"Входом" на цю слизьку спіраль можуть бути емоції, з якими трейдер не зміг впоратися. Наприклад, після кількох угод, закритих у мінус, виникає бажання відігратися та довести ринку: я правий! Або, навпаки, зростання настрою після швидкого прибутку пробуджує бажання повторити, причому швидко і всупереч відсутності сигналу торгової системи.

Хто і чому потрапляє в тільт

Говорять, що гордість передує падінню. У трейдингу ця істина відпрацьовується дуже швидко. Як тільки закралася думка про те, що "я таких дурних і очевидних помилок не повторю ніколи", знайте, що ви – перший кандидат на тільт.

Справа в тому, що спостерігати за ситуацією з боку, будучи "у здоровому глузді та тверезій пам'яті" і бути в ній під впливом емоцій – це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці.

Наприклад, абсолютно реальна ситуація: трейдер "розігнав" депозит із 10000 доларів до мільйона за дуже невеликий термін, а потім втратив усі... за 4 години. Чотири години!!! Ось що здатні емоції.

Щоб зрозуміти це, згадайте відчуття у магазині після вдалої покупки. Імовірність відразу купити щось ще, незаплановане і навіть зовсім непотрібне, близька до 99%, ніж користуються маркетологи. На ринку все відбувається так само.

Причиною, через яку трейдери потрапляють у тільт, є підсвідомі страхи та хибні переконання.

Наприклад, трейдер може вірити у можливість розбагатіти завдяки одній великій угоді. Або мати комплекс відмінника, вважаючи, що соромно отримати збиток, потрібно швидко відіграти, доки ніхто не помітив. Про бажання довести власну правоту (себе чи ринку), жадібність і впадання в азарт ми вже неодноразово говорили.

Ці переконання працюють як бомби уповільненої дії. Найкращим способом захисту буде їхнє виявлення та нейтралізація ще до того, як трейдер ступив на слизьку доріжку тільта.

Як захистити себе від потрапляння в тільт

Дотримання чітких правил і заздалегідь розроблені запобіжні заходи дозволять уникнути такого неприємного явища.

По-перше, трейдеру важливо мати чітку систему ризик-менеджменту та знати, яким відсотком від депозиту він може ризикувати в одній угоді, скільки закритих по стопу позицій є допустимим за тиждень чи місяць. І якщо ця межа досягнута, зробити паузу та провести роботу над помилками.

По-друге, дисципліна є невід'ємним чинником захисту. Має бути торгова система, на підставі якої відкриваються угоди.

По-третє, важливо вести статистику угод у торговому щоденнику, одночасно описуючи там причини входу в угоди та виходу з них. Це добрий інструмент для відстеження емоцій, які супроводжують торгівлю.

Зрештою, торгувати треба в стані повної концентрації, не відволікаючись і не намагаючись бути в цей момент багатозадачним. Якщо ж стан нересурсний, краще дати собі перепочинок, відпочити і приступити до торгівлі зі свіжою головою та новими силами пізніше.

19.04.2023

Поделитесь этой новостью: