У п'ятницю буде опубліковано черговий звіт за індексами PPI США. Виявивши в економічному календарі абревіатуру PPI, трейдери-початківці ставлять собі питання про суть цього показника і про те, як його зміни можуть вплинути на фінансові ринки. У цьому огляді розглянемо всі необхідні аспекти, які трейдеру важливо врахувати щодо індексу цін виробників (PPI).

Скорочення PPI означає Індекс цін виробників (Producer Price Index) – це макроекономічний індикатор, що відображає зміни в цінах на готову продукцію та послуги, вироблені компаніями в певній країні, у цьому випадку – у США.

Цей показник уособлює першу ланку в ланцюзі інфляції, оскільки до кінцевої вартості товарів включаються як оптові, так і роздрібні націнки. Зміни на рівні виробників в індексі PPI надають індикатор про майбутній рух цін та інфляційний тиск.

Процес розрахунку PPI: складність у деталях

Індекс цін виробників складає і публікує американське Бюро трудової статистики. Для обчислення цього показника поточні ціни на готову продукцію та послуги порівнюють з аналогічними цінами за попередній місяць або аналогічний період попереднього року. Дані для розрахунку надходять від певних виробників, які вважаються репрезентативними для цієї статистики.

Крім змін у цінах, дослідники також можуть побачити, в яких галузях відбулися зміни: подорожчання або здешевлення сировини, підвищення вартості напівфабрикатів або готової продукції.

Навіщо трейдеру відстежувати PPI

Трейдерам не потрібно самостійно розраховувати показник PPI. Досить стежити за його публікацією в економічному календарі, як правило, в середині поточного місяця за попередній період.

Коли йдеться про вплив PPI на ринок, трейдери, як правило, цікавляться двома аспектами: короткостроковим впливом на ціни під час публікації даних і довгостроковими перспективами.

Що стосується Індексу цін виробників (PPI), варто розуміти, що на ринку все взаємопов'язано, і закономірності відіграють важливу роль. PPI, по суті, виступає випереджальним індексом інфляції. Ще до того, як готова продукція або послуги дійдуть до кінцевого споживача і стануть видимими у вигляді змін цін, ринок уже може зробити припущення про майбутній їхній напрямок. Якщо індекс PPI зростає, це може свідчити про потенційне зростання інфляції.

Підвищення показника PPI, отже, може віщувати наростаючий тиск інфляції. У такому разі ФРС, найімовірніше, розглядатиме можливості посилення монетарної політики. Це може призвести до підвищення процентних ставок або обмеження кількісного пом'якшення, що в підсумку може вплинути на курс долара. Сам процес очікування може штовхнути долар до зростання.

Проте слід пам'ятати, що в реальності все складніше, і важливу роль відіграє контекст ринку. Нерідко акцент інвесторів може бути сфокусований на якійсь особливій галузі економіки.

Наприклад, у разі пандемії коронавірусу економіка переживала сильні потрясіння, і у фокусі був ринок праці. Ситуація стабілізувалася лише після того, як дані щодо зайнятості та безробіття наблизилися до рівнів до кризи. У такій ситуації, дані про зайнятість і безробіття чинили сильніший вплив на ринок долара, ніж показник PPI.

Однак, коли зайнятість стала більш стабільною, почала привертати увагу інфляція. Повсюдне зростання цінового тиску, що набагато перевищило допустиме значення в 2,5%, призвело до того, що світові центробанки, зокрема в США, почали підвищувати ставки.

У цьому контексті інвестори стали чутливіше реагувати на всі ознаки зростання інфляції, включно з даними індексу PPI і витратами на особисте споживання, а також іншими непрямими показниками.

Як реагувати на публікацію PPI

Коли ви розібралися із взаємозв'язком індексу цін виробників (PPI) і реакцією ринку, важливо оцінити, наскільки цей показник актуальний наразі.

Поки інфляція в США не опуститься до 2,5%, індекс PPI залишатиметься значущим. Однак важливе не тільки саме значення PPI, а й його динаміка – зростання або скорочення порівняно з попередніми періодами.

Також варто врахувати таймфрейм, який є робочим для вашої стратегії. Якщо ви займаєтеся короткостроковою торгівлею або відкриваєте позиції всередині дня, майте на увазі, що реакція на фактичні дані PPI, як порівняти з прогнозами, може викликати сплеск волатильності. Водночас на денному таймфреймі цей стрибок цін, ймовірно, матиме менший вплив.

Таким чином розуміння суті індексу цін виробників (PPI) і його місця в системі макроекономічних показників допомагає трейдерам стежити за важливими економічними подіями та адекватно оцінювати їхній вплив на ринок і валюту.

09.08.2023

Поделитесь этой новостью: