Якщо ви трейдер-новачок, то, напевно, чули, що ключ до успіху на ринку – це вміння залишатися холоднокровним у будь-яких ситуаціях. Емоції часто можуть підірвати ваші фінансові результати, тому професійні трейдери прагнуть максимальної емоційної стабільності. У цій статті ми розглянемо три лайфхаки, які допоможуть вам стати холоднокровним трейдером і торгувати вигідно.

Щоб навчитися володіти своїми емоціями у трейдингу, необхідно їх визнати та поважати. Важливо зрозуміти, що стає їх джерелом та знайти індивідуальний підхід до себе. Розглянемо три правила, які можуть допомогти зробити трейдинг більш холоднокровним та прибутковим.

Правило №1: Одна успішна угода

Якщо ви бачили "Війни Уолл Стріт", другий сезон (якщо ні, рекомендую подивитися), ви, можливо, пам'ятаєте Майкла Беллафіоре та його компанію "SMB Capital". У його книзі "One good trade" він розповідає про концепцію, яку він навчає своїх співробітників: навчитися робити "одну успішну угоду". Як тільки ви освоїли цю навичку, вашим завданням стає повторення успішних угод знову і знову.

Що вважати успішною угодою, можливо, питання риторичне. Відповідь може здатися очевидною, але вона працює – "Успішна угода – це та, яку ви відкрили відповідно до сигналів вашого власного торгового алгоритму." При цьому не кожна така угода закінчиться прибутково, тому що в кожній стратегії є позиції, які закриваються за стоп-лоссом. Але проходження прибуткової стратегії може зробити вас довгостроково успішним трейдером.

Концепція однієї успішної угоди допомагає зменшити вплив емоцій, але для цього потрібно зробити певні кроки:

 1. Виберіть торгову стратегію, яку ви розумієте, та сигнали якої ви чітко бачите на ринку. Це може бути ваша власна стратегія або взята успішними трейдерами.
 2. На основі цієї стратегії розробіть чек-лист: покроковий план для входу та виходу з угоди.
 3. Протестуйте стратегію. Для зменшення впливу емоцій можна зробити на демо-рахунку або за допомогою тестера стратегій. Якщо у вас є невеликий реальний рахунок, на якому можна дозволити собі ризикувати, це також підійде.
 4. Оцініть результати після проведення щонайменше 200 угод. За потреби доопрацюйте свій алгоритм.
 5. Проведіть повторне тестування та переконайтеся у його прибутковості, перш ніж переходити з цією стратегією на рахунок, на якому плануєте заробляти.

Правило №2: "Потрійне підтвердження або 3 Так"

Успішна торгова система як включає у собі прибутковий торговий алгоритм, а й систему управління капіталом. Отже, гарною угодою вважатимуться ту, що відповідає обом цим системам.

Перед входом у ринок задайте собі три питання, і якщо на кожне з них відповідь "так", то можна сміливо відкривати позицію:

 1. З погляду технічного (індикаторного) аналізу, цей вхід на ринок правильний? Вибір методу аналізу залежить від вашої торгової стратегії. Графічна конфігурація на ринку має відповідати вашій моделі точки входу з цілями та стоп-лоссом.
 2. Чи фундаментальний аналіз підтверджує можливість угоди в даному напрямку? Дослідження фундаментальних факторів допомагає визначити куди рухається ціна. Якщо ви не використовуєте фундаментальний аналіз, хоча б перевірте економічний календар, щоб переконатися, що найближчим часом не плануються події, здатні змінити технічну картину та ваш прогноз.
 3. Ваш маніменеджмент припускає відкриття цієї угоди?

Іноді виникає ситуація, коли точка входу на ринок відмінна, але мінімально доступний обсяг для вашого рахунку не дозволяє управляти ризиками цієї угоди. Це часто трапляється на маленьких рахунках: ви вирішуєте ризикнути не більше 1% від вашого депозиту в одній угоді, але обрана точка входу вимагає встановлення стоп-лосса, який становить, наприклад, 5% ризику. У такому разі краще пропустити цю угоду. Хороші можливості ще зустрінуться, не варто зайве ризикувати.

Якщо на всі три питання ви маєте позитивні відповіді, це може бути гарною угодою. Якщо у вас менше трьох позитивних відповідей, краще утримайтеся від неї. Пам'ятайте, що важливо берегти свій рахунок та нерви.

Правило №3: "Принцип підготовки або Не приходьте на ринок за емоціями"

Багато новачків, які потрапили у світ трейдингу і пережили політ емоцій при коливаннях цін, починають вважати, що трейдинг – це ті емоції, які відчувають, коли ринкові ціни йдуть проти них.

Після болісних переживань, якщо їм все ж таки вдається пересидіти збиткову позицію, вони вважають, ніби зробили неймовірне зусилля. Вони почуваються виснаженими і кажуть: "Трейдинг – це так складно!"

Такий погляд невірний. Трейдинг – це не та емоційна атака, яку ви переживаєте під час відкриття позиції. Трейдинг – це те, що ви робите перед тим, як відкриваєте позицію:

 1. Аналіз ринку
 2. Пошук точки входу, що відповідає вашій стратегії
 3. Тестування точки входу за вашим чек-листом
 4. Перевірка точки входу за принципом "3 Так"
 5. Відкриття позиції

Все інше – це вже не ваша турбота. Це просто робота ринку та часу. У кращому випадку, ви отримаєте прибуток, а в гіршому – закриєте угоду зі стоп-лоссу. Але ви були готові до такого результату на етапі підготовки, правда? Тож немає приводу для занепокоєння.

Трейдинг може бути складним заняттям, але його складність пов'язана з підготовкою, а не з очікуванням, куди вас занесе сьогодні хвиля ринку. Складність полягає в тому, щоб мати терпіння провести аналіз ринку, перевірити точність свого аналізу та підготуватися належним чином. Коли підготовка складна, торгівля стає простішою.

Тому завжди проводьте підготовку перед входом до угоди. Це справжній трейдинг. А емоції залиште осторонь.

30.08.2023

Поделитесь этой новостью: