Націоналізації житла в Берліні

26 вересня жителі Берліна змогли не тільки проголосувати на виборах в бундестаг ФРН і міський сенат, а й висловити своє ставлення до перспективи вилучення сотень тисяч квартир у великих житлових концернів і передачі їх у власність держави, а точніше, місцевої влади.

На унікальному для Німеччини референдумі таку пропозицію схвалили 56,4% тих, хто проголосував, близько 39% учасників висловилися проти, передає "Німецька хвиля". І тепер міський сенат повинен зайнятися розробкою відповідного закону.

Ситуація на ринку нерухомості в Берліні непроста. За оцінками експертів, навіть люди з середнім заробітком сьогодні ледь можуть знайти в німецькій столиці квартиру собі по кишені. На думку організаторів референдуму, цю проблему повинна вирішити експропріація, яка торкнеться компаній, що мають у власності більше 3000 квартир. У Берліні це, в першу чергу, акціонерне товариство Deutsche Wohnen AG.

Конкретно це означає перспективу передачі в розпорядження міської влади 240 тис. житлових приміщень, що складає близько 15% ринку знімних квартир в Берліні.

Компенсація, яку міська влада повинні будуть виплатити концернам в разі вилучення у них житла, буде вимірюватися мільярдами євро, причому її остаточна сума поки не названа.

За оцінками берлінської влади, вона складе від 29 до 36 млрд євро. У свою чергу, організатори референдуму по експропріації стверджують, що на ці цілі вистачить від 7,3 до 13,7 млрд євро. При цьому вони пропонують платити компаніям-власникам облігаціями, які будуть погашатися протягом 40 років за рахунок доходів від оренди.

Багато юристів вважають експропріацію житла в Берліні щонайменше спірним кроком. Зокрема, за словами адвоката юрфірми Knauthe, що спеціалізується на праві в сфері торгівлі нерухомістю, Якоба Ханса Хіна, положення про те, що експропріація торкнеться тільки концернів і підприємців, у власності яких є більше 3000 об'єктів житла, не має під собою об'єктивного обґрунтування.

Крім того, виплата компенсації в обсязі нижче ринкової вартості була б неконституційною, оскільки означала б прямі економічні втрати для компаній-власників, підкреслює експерт. На думку юриста, влада Берліна використовує результати референдуму, скоріше, щоб домогтися від концернів поступок, а не дійсно прийняти відповідний закон.

Перспектива прийняття відповідного закону сенатом Берліна повністю залежить від складу нового уряду цієї федеральної землі ФРН.

29.09.2021

Поделитесь этой новостью: